ZXMS6005N8-13
Part number:
ZXMS6005N8-13
Product Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Manufacturer:
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Description:
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Ratio - Input:Output
1:1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V
Features
Auto Restart
Number of Outputs
1
Switch Type
General Purpose
Output Type
N-Channel
Interface
On/Off
Input Type
Non-Inverting
Output Configuration
Low Side
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max)
2.8A
Rds On (Typ)
150mOhm
Voltage - Load
60V (Max)