ZXMS6004FFQTA
Part number:
ZXMS6004FFQTA
Product Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Manufacturer:
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Description:
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT23F
Surface Mount
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Ratio - Input:Output
1:1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V
Qualification
AEC-Q101
Features
Auto Restart
Package / Case
SOT-23-3 Flat Leads
Supplier Device Package
SOT-23F
Number of Outputs
1
Switch Type
General Purpose
Output Type
N-Channel
Interface
On/Off
Input Type
Non-Inverting
Output Configuration
Low Side
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max)
1.3A
Voltage - Load
60V (Max)
Rds On (Typ)
350mOhm