XMC1402Q048X0032AAXUMA1
Part number:
XMC1402Q048X0032AAXUMA1
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
16K x 8
Oscillator Type
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Speed
48MHz