XMC1201T038F0032AAXUMA1
Part number:
XMC1201T038F0032AAXUMA1
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 38TSSOP
Speed
32MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
26
Package / Case
38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)