XMC1100Q040F0032ABXUMA1
Part number:
XMC1100Q040F0032ABXUMA1
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 40VQFN
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Speed
32MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
16K x 8
Oscillator Type
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V