XE164F96F80LACFXQMA1
Part number:
XE164F96F80LACFXQMA1
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 16BIT 768KB FLASH 100LQFP
Encapsulation:
Tray
Total price
540
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type
FLASH
Oscillator Type
Internal
Speed
80MHz
Data Converters
A/D 16x10b
Program Memory Size
768KB (768K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V