XE162FL20F80LRAAKXUMA1
Part number:
XE162FL20F80LRAAKXUMA1
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 64LQFP
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type
FLASH
Oscillator Type
Internal
Speed
80MHz
Package / Case
64-LQFP Exposed Pad
Number of I/O
48
RAM Size
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V