XC2234L20F66LRAAKXUMA1
Part number:
XC2234L20F66LRAAKXUMA1
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 16/32B 160KB FLASH 64LQFP
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Program Memory Type
FLASH
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
64-LQFP Exposed Pad
Number of I/O
48
Speed
66MHz
RAM Size
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V