TPS7A8500RGRR
Part number:
TPS7A8500RGRR
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 4A 20VQFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Current - Output
4A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Max)
5V
Current - Quiescent (Iq)
4 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Supplier Device Package
20-VQFN (3.5x3.5)
Current - Supply (Max)
6 mA
PSRR
42dB ~ 25dB (10kHz ~ 500kHz)
Output Type
Adjustable/Programmable
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 4A