TPS720285QDRVRQ1
Part number:
TPS720285QDRVRQ1
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 350MA 6WSON
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Current - Output
350mA
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Voltage - Input (Max)
4.5V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 350mA
Current - Quiescent (Iq)
38 µA
Current - Supply (Max)
80 µA
PSRR
85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)