TPS709B33DBVT
Part number:
TPS709B33DBVT
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Total price
250
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Quiescent (Iq)
2.05 µA
Current - Supply (Max)
350 µA
PSRR
80dB ~ 52dB (10Hz ~ 1kHz)
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 150mA