TLS850D0TAV33ATMA1
Part number:
TLS850D0TAV33ATMA1
Description:
IC REG LIN 3.3V 500MA TO263-7-1
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Output
500mA
Package / Case
TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
PG-TO263-7-1
PSRR
63dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.43V @ 250mA