TLS805B1LDV50XUMA1
Part number:
TLS805B1LDV50XUMA1
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC REG LINEAR 5V 50MA TSON-10
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
10-TFDFN Exposed Pad
Current - Output
50mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Voltage - Input (Max)
42V
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 50mA
PSRR
55dB (100Hz)