TLF80511TFV33ATMA1
Part number:
TLF80511TFV33ATMA1
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 400MA TO252-3
Surface Mount
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Output
400mA
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
40V
Current - Supply (Max)
80 µA
PSRR
55dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 250mA