TLE4296GV30NTSA1
Part number:
TLE4296GV30NTSA1
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC REG LINEAR 3V 30MA SCT595-5
Surface Mount
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Qualification
AEC-Q100
Current - Output
30mA
Package / Case
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
45V
PSRR
60dB (100Hz)
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 20mA
Supplier Device Package
PG-SCT595-5
Control Features
Inhibit
Current - Supply (Max)
4.5 mA