TLE42744GSV33HTMA1
Part number:
TLE42744GSV33HTMA1
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC REG LIN 3.3V 400MA SOT223-4
Surface Mount
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
PG-SOT223-4
Current - Output
400mA
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
40V
PSRR
60dB (100Hz)
Current - Supply (Max)
30 mA
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 250mA