TCR3DF25,LM(CT
Part number:
TCR3DF25,LM(CT
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT25
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output
300mA
Supplier Device Package
SMV
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 300mA