TCR2DG15,LF
Part number:
TCR2DG15,LF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 200MA 4WCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
200mA
Package / Case
4-UFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Supplier Device Package
4-WCSP (0.79x0.79)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 100mA