TC297TP128F300NBCKXUMA1
Part number:
TC297TP128F300NBCKXUMA1
Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
300MHz
Core Size
32-Bit Tri-Core
Connectivity
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I2C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Program Memory Size
8MB (8M x 8)
Number of I/O
263
EEPROM Size
768K x 8
RAM Size
240K x 8
Data Converters
A/D 60x12b, 10 x Sigma-Delta
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.17V ~ 1.43V, 2.97V ~ 5.5V