TC297TA128F300SBBKXUMA1
Part number:
TC297TA128F300SBBKXUMA1
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Peripherals
DMA, WDT
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type
External
Core Processor
TriCore™
Speed
300MHz
Core Size
32-Bit Tri-Core
Connectivity
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I2C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Number of I/O
169
Supplier Device Package
PG-LFBGA-292-6
Package / Case
292-LFBGA
Program Memory Size
8MB (8M x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V