TC234LP32F200NACKXUMA1
Part number:
TC234LP32F200NACKXUMA1
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144TQFP
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Peripherals
DMA, WDT
Program Memory Type
FLASH
Oscillator Type
External
Number of I/O
78
Program Memory Size
2MB (2M x 8)
Core Processor
TriCore™
Speed
200MHz
Connectivity
CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
EEPROM Size
128K x 8
RAM Size
192K x 8
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Data Converters
A/D 24x12b
Package / Case
144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package
PG-TQFP-144-27
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.17V ~ 1.43V, 2.97V ~ 5.5V