TC1793F512F270EFABKXUMA2
Part number:
TC1793F512F270EFABKXUMA2
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 416BGA
Total price
500
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type
External
Core Processor
TriCore™
Program Memory Size
4MB (4M x 8)
Peripherals
DMA, POR, WDT
RAM Size
288K x 8
Number of I/O
221
Package / Case
416-BGA
Supplier Device Package
PG-BGA-416
Connectivity
ASC, CANbus, EBI/EMI, FlexRay, MLI, MSC, SSC
EEPROM Size
192K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.17V ~ 3.63V
Speed
270MHz