TC1728N192F133HRACKXUMA2
Part number:
TC1728N192F133HRACKXUMA2
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
Total price
500
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type
External
Core Processor
TriCore™
EEPROM Size
64K x 8
Peripherals
DMA, POR, WDT
Number of I/O
127
Package / Case
176-LQFP
Program Memory Size
1.5MB (1.5M x 8)
Speed
133MHz
Connectivity
ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Data Converters
A/D 4x10b, 32x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.17V ~ 3.63V