TC1724N192F80HRACKXUMA2
Part number:
TC1724N192F80HRACKXUMA2
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type
External
Package / Case
144-LQFP
Speed
80MHz
Core Processor
TriCore™
EEPROM Size
64K x 8
Peripherals
DMA, POR, WDT
Program Memory Size
1.5MB (1.5M x 8)
Number of I/O
95
Connectivity
ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.17V ~ 3.63V