STLQ015M21R
Part number:
STLQ015M21R
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
IC REG LINEAR 2.1V 150MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.1V
Current - Quiescent (Iq)
1.7 µA
Current - Supply (Max)
2.4 µA
PSRR
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)