SST25PF040CT-40I/MF
Part number:
SST25PF040CT-40I/MF
Product Category:
Memory
Manufacturer:
Roving Networks (Microchip Technology)
Description:
IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8WDFN
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.3V ~ 3.6V
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-WDFN (5x6)
Memory Format
FLASH
Memory Interface
SPI
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Technology
FLASH
Clock Frequency
40 MHz