SCF5249VM140
Part number:
SCF5249VM140
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 160MAPBGA
Encapsulation:
Bulk
Total price
630
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type
ROMless
RAM Size
96K x 8
Data Converters
A/D 4x12b
Number of I/O
47
Core Processor
Coldfire V2
Connectivity
I2C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Peripherals
DMA, I2S, POR, Serial Audio, WDT
Supplier Device Package
160-MAPBGA (15x15)
Package / Case
160-BGA
Speed
140MHz