SC68376BGMAB20R
Part number:
SC68376BGMAB20R
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
Total price
200
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
Number of I/O
18
Peripherals
POR, PWM, WDT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
20MHz
Oscillator Type
External
Program Memory Type
ROMless
Data Converters
A/D 16x10b
Package / Case
160-BQFP
Core Processor
CPU32
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.75V ~ 5.25V