S-817B55AMC-CXST2U
Part number:
S-817B55AMC-CXST2U
Description:
IC REG LINEAR 5.5V 75MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
75mA
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 10mA