S-13A1D28-U5T1U3
Part number:
S-13A1D28-U5T1U3
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 1A SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
PSRR
65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 300mA