S-1212B33-E6TIU
Part number:
S-1212B33-E6TIU
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 6HSOP
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Current - Output
250mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Quiescent (Iq)
3.5 µA
PSRR
45dB (100Hz)
Protection Features
Over Current, Thermal Shutdown
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Supplier Device Package
6-HSOP
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA (Typ)