S-1206B28-M3T1G
Part number:
S-1206B28-M3T1G
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT23-3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
250mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Current - Quiescent (Iq)
1.5 µA
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA