S-1206B18-U3T1G
Part number:
S-1206B18-U3T1G
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT89-3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Current - Output
250mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 100mA