S-1172B35-U5T1U
Part number:
S-1172B35-U5T1U
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 1A SOT89-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
PSRR
60dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
90 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 300mA