S-1172B33-E6T1G
Part number:
S-1172B33-E6T1G
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6HSOP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
PSRR
60dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Supply (Max)
90 µA
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 300mA