S-1172B18-U5T1U
Part number:
S-1172B18-U5T1U
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
PSRR
65dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
90 µA
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 300mA