S-1170B29UC-OTOTFU
Part number:
S-1170B29UC-OTOTFU
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 800MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
800mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V