S-1170B18UC-OTDTFU
Part number:
S-1170B18UC-OTDTFU
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
800mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 300mA
PSRR
70dB (1kHz)