S-1170B15UC-OTATFU
Part number:
S-1170B15UC-OTATFU
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 800MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
800mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 300mA