S-1167B41-M5T1U
Part number:
S-1167B41-M5T1U
Description:
IC REG LINEAR 4.1V 150MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Protection Features
Over Current
PSRR
65dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.1V
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 100mA