S-1167B25-M5T1U
Part number:
S-1167B25-M5T1U
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Current - Supply (Max)
16 µA
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 100mA