S-1155B17-U5T1U
Part number:
S-1155B17-U5T1U
Description:
IC REG LINEAR 1.7V 500MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
PSRR
65dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.7V
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Current - Supply (Max)
110 µA
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 200mA