S-1155B12-U5T1G
Part number:
S-1155B12-U5T1G
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 500MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
PSRR
65dB (1kHz)
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 200mA