S-1142B27H-E6T2U
Part number:
S-1142B27H-E6T2U
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 200MA 6HSOP
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Current - Output
200mA
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
PSRR
45dB (100Hz)
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Voltage - Input (Max)
50V
Voltage Dropout (Max)
0.82V @ 200mA