S-1142A27I-E6T1U
Part number:
S-1142A27I-E6T1U
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 200MA 6HSOP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
200mA
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Current - Supply (Max)
9 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
PSRR
45dB (100Hz)
Protection Features
Over Current, Thermal Shutdown
Package / Case
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Supplier Device Package
6-HSOP
Voltage - Input (Max)
50V
Voltage Dropout (Max)
0.82V @ 200mA