S-1137B18-U5T1U
Part number:
S-1137B18-U5T1U
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT89-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
300mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
65 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 300mA