S-1137A25-I6T2U
Part number:
S-1137A25-I6T2U
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SNT6A
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Current - Output
300mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SNT-6A
Current - Supply (Max)
65 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 300mA