S-1133B15-U5T1G
Part number:
S-1133B15-U5T1G
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
300mA
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
90 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 100mA