S-1132B52-M5T1U
Part number:
S-1132B52-M5T1U
Description:
IC REG LINEAR 5.2V 300MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
300mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
PSRR
65dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA
Current - Supply (Max)
40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
5.2V