S-1121B17MC-N2CTFG
Part number:
S-1121B17MC-N2CTFG
Description:
IC REG LINEAR 1.7V 150MA SOT23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
6.5V
Protection Features
Over Current
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.7V
Current - Supply (Max)
65 µA
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 100mA